E-CZYTELNIA WROCŁAWSKIEGO SYSTEMU BIBLIOTEK SZKOLNYCH W 2022 ROKU

W ramach projektu E-CZYTELNIA został przedłużony dostęp do największego polskiego serwisu z literaturą LEGIMI. Dla czytelników, którym wygasł już dostęp do LEGIMI na koncie INTEGRO lub Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej, pojawił się już nowy kod do pobrania. Dla wszystkich pozostałych czytelników nowy kod będzie dostępny po wygaśnięciu aktualnego.

E-CZYTELNIA umożliwia obecnie dostęp poprzez katalog Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych do ponad 70 000 tytułów książek elektronicznych z LEGIMI, do prawie 6000 tytułów Wolnych Lektur oraz do całej bazy Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. Nowością w tym roku jest możliwość korzystania również z audiobooków (LEGIMI).

Z tych zasobów elektronicznych mogą korzystać czytelnicy posiadający indywidualne konto w katalogu INTEGRO Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych lub Wrocławskiej Platformie Edukacyjnej. Tymczasowe hasła dostępu do konta w INTEGRO generuje z systemu nauczyciel bibliotekarz, a do WPE osoba uprawniona w danej placówce do Systemu Zarządzania Uczniem (Office 365).

Wyszukiwanie dokumentów elektronicznych w E-CZYTELNI odbywa się w taki sam sposób jak i innych publikacji tradycyjnych w katalogu centralnym Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych. Z ebooków i audiobooków LEGIMI korzystamy poprzez specjalną aplikację zainstalowaną na komputerze, smartfonie, tablecie czy czytniku.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nauczycielami bibliotekarzami Centrum.

DZIEŃ CZYTANIA W SZKOŁACH 2021

Rocznica wręczenia Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla – 10 grudnia – jest celebrowana w naszym mieście między innymi jako Dzień Czytania w Szkołach. Wydarzenie organizowane jest przez Wrocławski Dom Literatury, Fundację Olgi Tokarczuk oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Była to okazja, aby zorganizować kolejne szkolne święto literatury w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Słuchacze i nauczyciele czytali na lekcjach fragmenty swoich ulubionych książek i dzielili się refleksami na ich temat. W bibliotece szkolnej spotykaliśmy się w tym roku w małych grupach w związku z ograniczeniami z powodu pandemii.

W klimacie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia nie zabrakło oczywiście “Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa i klasyki, ale prezentowane były również nowości wydawnicze od kryminałów, fantastyki po książki historyczne i biografie.

„PRZERWA NA CZYTANIE” W CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO

W październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, pobijaliśmy rekord w liczbie osób czytających na przerwie.

Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu dołączyło do II Międzynarodowej Edycji “Czytania na przerwie” i znalazło się w gronie 2 tysięcy placówek edukacyjnych w Polsce i za granicą, które pokazały, że czytanie może być dobrą zabawą i spędzaniem czasu w sposób przyjemny i wartościowy.

W naszym Centrum na przerwie czytali słuchacze liceum z wydziału stacjonarnego i zaocznego oraz szkoły podstawowej, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Cały budynek zamienił się w czytelnię – książki beletrystyczne i popularnonaukowe były czytane w bibliotece szkolnej i w salach lekcyjnych, ale także na korytarzach, w gabinecie Pani Dyrektor, sekretariacie, księgowości, na portierni…

Udało się uchwycić na fotografii grupę słuchaczy szkoły podstawowej zaczytanych na schodach… w podręczniku do języka polskiego przed sprawdzianem z tego przedmiotu.

W sali języka angielskiego licealiści czytali pod kierunkiem pani Marioli Gasperowicz w oryginale “Love Story” Ericha Segala i mieli okazję obejrzeć ekranizację tej bestsellerowej powieści.

Dziękujemy uczestnikom i pomysłodawcom! Ubiegłoroczny rekord (prawie 150 tysięcy osób czytających na przerwie) został pobity dwukrotnie, w tej edycji czytało ponad 337 tysięcy osób.

My w tym czasie pobiliśmy także rekord wypożyczonych książek, co nas ogromnie cieszy.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE”

Drodzy Słuchacze, Nauczyciele i Pracownicy Centrum Kształcenia Ustawicznego, zapraszamy Was do wspólnego bicia rekordu w czytaniu na przerwie w ramach II Międzynarodowej Edycji “Przerwy na czytanie”.

Już w najbliższy wtorek 12 października oraz w sobotę 16 października będziemy czytać w czasie długiej przerwy. Jedną ze stref czytania w Centrum będzie oczywiście nasza biblioteka szkolna, ale także sale lekcyjne i korytarze.

„Przerwa na czytanie” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie do czytania w każdej sytuacji i każdym miejscu, ale również integrację środowiska lokalnego.

Tegoroczna edycja jest organizowana w październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. Udział w niej zgłosiło 2110 placówek edukacyjnych z Polski i innych państw: Litwy, Ukrainy, USA, Belgii, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Grecji, Austrii, Rumunii, Serbii, Turcji i Egiptu.

Więcej informacji na temat akcji, w tym kolejnych edycji ogólnopolskich, jest dostępnych na stronie organizatora – Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim:
https://womgorz.edu.pl/biblioteka-pedagogiczna/aktualnosci-test/ii-miedzynarodowa-edycja-przerwy-na-czytanie-zglos-szkole/?fbclid=IwAR0L6VgIXoEliFiwMNCojBFcPQ-09m9ykjBF1EJuBcKB7I3iQTLZImf5i9E

KONKURS Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN STANISŁAWA LEMA

Sto lat temu, 12 września 1921 r., urodził się Stanisław Lem – pisarz, eseista, futurolog i filozof, uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy science-fiction XX w. W związku z tą rocznicą, aby uczcić jego dokonania na polu fantastyki, rok 2021 został okrzyknięty Rokiem Lema.

Jest to idealna okazja, aby w codziennym biegu, w którym towarzyszy nam technologia, zatrzymać się na chwilę i poddać jej istnienie pewnej refleksji – żyjemy w przyszłości Stanisława Lema, czy jest tak, jak ją sobie wyobrażał? Jest to okazja do poznania lub przypomnienia sobie utworów tego pisarza. Są one dostępne w zbiorach biblioteki Centrum i E-CZYTELNI Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych.

Zachęcamy naszych Słuchaczy do udziału w konkursie plastyczno-graficznym „Lemowska wizja przyszłości”, organizowanym przez Stowarzyszenie WroSpace. Do 30 września można zgłosić projekt Golema, superkomputera przyszłości lub wizję przyszłości przedstawioną w powieściach Stanisława Lema. Szczegóły na stronie: https://roklema.pl/lemowska-wizja-przyszlosci/

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO UDZIAŁU W NARODOWYM CZYTANIU 2021

W sobotę 4 września odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Lekturą jubileuszowej 10. edycji wydarzenia jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Będziemy czytać „Moralność pani Dulskiej” w bibliotece Centrum w czasie długiej przerwy i na lekcjach języka polskiego.

Zachęcamy także wszystkich chętnych do pobrania bezpłatnego audiobooka dzieła Gabrieli Zapolskiej. Można go pobrać z biblioteki cyfrowej Polona (https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedia-w-trzech-aktach,MTMwMTA2OTk0/0/#info:metadata) bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz” (widoczną w prawym górnym rogu) i wybrać audiobook w formacie MPEG.

Dodatkowo w Polona można znaleźć tekst utworu oraz wiele afiszy teatralnych, które znajdują się w domenie publicznej.

WROCŁAWSKIE OBCHODY ROKU TADEUSZA RÓŻEWICZA

Oficjalnie wrocławskie obchody Roku Tadeusza Różewicza rozpoczynają się 24 kwietnia, w 7. rocznicę śmierci tego wybitnego twórcy – poety, dramatopisarza, prozaika i scenarzysty filmowego, wrocławianina od 1968 roku, Honorowego Obywatela Wrocławia.

Kulminacja wielu działań literackich, teatralnych, muzycznych i innych wydarzeń nastąpi jesienią, kiedy obchodzić będziemy 100. rocznicę jego urodzin. Nadanie jednemu ze skwerów imienia Tadeusza Różewicza, jam session, nocne czytanie utworów, postawienie granitowej ławki w jego ulubionym miejscu  – to zaledwie fragment bogatego programu, który Wrocław przygotował na 2021 rok.

Kalendarium Roku Różewicza dostępne jest na stronie: https://www.wroclaw.pl/rok-rozewicza/

Tadeusz Różewicz  to laureat licznych wyróżnień literackich, m.in. Nagrody Literackiej Nike (za tom „Matka odchodzi”), Europejskiej Nagrody Literackiej. Wielokrotnie był wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

Podczas II wojny światowej walczył w oddziałach leśnych Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Wojska Polskiego.

W bibliotece Centrum Kształcenia Ustawicznego można wypożyczyć nie tylko tomiki wierszy i dramaty Tadeusza Różewicza, ale także wiele książek poświęconych jego życiu i twórczości.

„TADEUSZ RÓŻEWICZ I TRADYCJA LITERATURY POLSKIEJ” – WYKŁAD DLA MATURZYSTÓW

W piątek 23 kwietnia o godzinie 10.00 prof. Andrzej Skrendo wygłosi wykład specjalnie dedykowany maturzystom. Przed jego wystąpieniem kilka słów do uczestniczek i uczestników wydarzenia skieruje Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Twórczość Tadeusza Różewicza wywodzi się z wielu źródeł i stała się źródłem dla wielu nowych tradycji. Od kogo uczył się Różewicz i kto uczył się od niego? Co znajdował u Mickiewicza? Za co cenił Prusa? Z jakiego powodu spierał się z Miłoszem? Różewicz to poeta dialogu – czego możemy się dowiedzieć o nas samych i naszej kulturze z dialogów, które toczył? Oto pytania, na które odpowiedzi otrzymamy w czasie wykładu.

Wydarzenie odbędzie się online: https://vimeo.com/538591028

Jego organizatorem jest Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi UM (Wrocławskie Centrum Akademickie), we współpracy z Wydziałem Edukacji UM i Wydziałem Kultury UM.

„TADEUSZ RÓŻEWICZ I MY – ROZWAŻANIA W 100-LECIE URODZIN POETY”

W ramach obchodów Roku Różewicza zapraszamy do obejrzenia wykładu pod tytułem: “Tadeusz Różewicz i my – rozważania w 100-lecie urodzin Poety”, który będzie wygłoszony przez prof. Andrzeja Skrendo podczas obrad XXXVI sesji Rady Miejskiej Wrocławia 22 kwietnia o godz. 10.00.

Pan prof. Andrzej Skrendo jest historykiem i teoretykiem literatury, krytykiem literackim, znawcą twórczości Tadeusza Różewicza. Napisał o nim dwie książki: „Tadeusz Różewicz i granice literatury. Poetyka i etyka transgresji” (2002) oraz „Przodem Różewicz” (2012). Opracował i opatrzył wstępem „Wybór poezji” Tadeusza Różewicza w edycji Biblioteki Narodowej (2016). Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wykład przybliży Różewicza jako świadka historii XX wieku, uczestnika najważniejszych sporów w powojennej historii Polski, wybitnego pisarza zmieniającego nasz sposób myślenia o literaturze oraz o społecznej roli pisarza. Co znaczy być Polakiem i Europejczykiem? Jak mają się do siebie polityka i literatura? Do czego są nam potrzebni pisarze? W twórczości Tadeusza Różewicza znajdziemy intrygujące odpowiedzi także i na te pytania.

Wykład transmitowany w czasie sesji Rady Miejskiej Wrocławia będzie dostępny online dla wszystkich zainteresowanych na stronie portalu miejskiego www.wroclaw.pl oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia: www.bip.um.wroc.pl (po wybraniu kolejno zakładek: Rada Miejska, Sesje Rady, Transmisja sesji).

BEZPŁATNY DOSTĘP DO LEGIMI W E-CZYTELNI WROCŁAWSKIEGO SYSTEMU BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ramach projektu e-Czytelnia Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych został uruchomiony bezpłatny dostęp do największego polskiego serwisu z literaturą Legimi.

Słuchacze, nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi Centrum Kształcenia Ustawicznego dzięki e-Czytelni mają obecnie dostęp poprzez katalog Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych INTEGRO do ponad 750 publikacji elektronicznych (ebooków i audiobooków) z platformy IBUK LIBRA, do ponad 5800 tytułów Wolnych Lektur oraz aż do 60 000 tytułów z serwisu Legimi: beletrystyki – klasyki literatury i najnowszych bestsellerów, lektur szkolnych, książek popularnonaukowych i naukowych, literatury faktu, reportaży, biografii, podręczników do nauki języków obcych i in.

Z książek tych mogą korzystać czytelnicy posiadający indywidualne konto w katalogu INTEGRO Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych (czytelnicy biblioteki szkolnej) i użytkownicy Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej. Jednorazowy kod dostępu potrzebny do rejestracji bezpłatnego konta w Legimi należy pobrać po zalogowaniu się do katalogu INTEGRO (https://prolib.edu.wroclaw.pl) lub WPE (https://pe.edu.wroclaw.pl).

Instrukcja korzystania z e-Czytelni Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych
Instrukcja korzystania z Legimi w ramach e-Czytelni

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy na indywidualne konsultacje z nauczycielami bibliotekarzami (w czasie pracy zdalnej poprzez MS Teams lub telefoniczne i mailowe).

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA 2021

25 marca społeczność fanów Śródziemia celebruje Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena.
Dlaczego angielskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society) zainicjowało w 2003 r. obchodzenie tego święta akurat w dniu 25 marca? Co ciekawe, nie jest to data z życia legendarnego pisarza fantasy, ale wydarzenia ze świata jego powieści – właśnie tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

W tym roku czytanie fragmentów prozy Johna Ronalda Reuela Tolkiena w Centrum Kształcenia Ustawicznego będzie odbywać się zdalnie na lekcjach języka polskiego i języka angielskiego. Zachęcamy także do udziału w ogólnopolskich wydarzeniach online.

Dzień Czytania Tolkiena z Elendilionem – konkurs

Tolkienowski serwis informacyjny Elendilion zaprasza na Dzień Czytania Tolkiena na Facebooku: https://www.facebook.com/events/469371810903767/ , któremu towarzyszy konkurs. Do wygrania w konkursie jest m.in. książka ks. Stanisława Adamiaka: „Teologia Tolkiena” i trzy tomy „Władcy Pierścieni” w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej oraz szyszka i kora z tzw. Sosny Tolkiena – ulubionej przez pisarza sosny czarnej z ogrodów Oksfordu, która w 2014 r. została ścięta (fani Tolkiena wyhodowali z jej nasion drzewa rosnące w różnych zakątkach świata).

Czytanie Tolkiena z fandomem

Pięć tolkienowskich grup: Ennorath, Drużyna Pyrlandii, Tolk Folk, Fornost i Bractwo Śródziemia, ponownie wspólnie organizuje Dzień Czytania Tolkiena. Tegoroczne spotkanie odbędzie się za pośrednictwem serwisu Zoom, początek zaplanowano na godzinę 19:00: http://zoom.us/j/98465627681

Więcej informacji o wydarzeniach online na stronie: https://goniecrohanski.wordpress.com/2021/02/25/dzien-czytania-tolkiena-2021-nadzieja-i-odwaga/

Tym z Was, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i twórczości J. R. R. Tolkiena
oraz ekranizacji jego utworów, polecamy quiz: Jak dobrze znasz życie i twórczość Tolkiena?

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu o ciekawostkach na temat ekranizacji słynnej trylogii: „20 rzeczy, których nie wiedziałeś o Władcy Pierścieni!”

GENIALNI MATEMATYCY W BIBLIOTECE

Z okazji ogólnopolskiego Dnia Matematyki, który przypada 12 marca (https://www.dzienmatematyki.pl/), polecamy interesującą książkę biograficzną wrocławskiego autora Mariusza Urbanka – „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”.

Polska ma wielu światowej sławy matematyków. Ich osiągnięcia i wkład w rozwój matematyki w okresie międzywojennym znane są jako tzw. polska szkoła matematyczna. Wśród najwybitniejszych matematyków było wielu polskich uczonych przedwojennego Lwowa.

Mariusz Urbanek w barwny sposób przybliża takie postacie, jak profesor Stefan Banach – niezwykle uzdolniony samouk, Hugo Steinhaus – obdarzony wielkim poczuciem humoru autor licznych aforyzmów, po II wojnie światowej profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Stanisław Ulam – współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i innych lwowskich uczonych. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe Mariusz Urbanek opisuje na tle wydarzeń historycznych, zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Książka jest dostępna w bibliotece szkolnej Centrum.

100. ROCZNICA URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

Krzysztof Kamil Baczyński – owiany legendą poeta pokolenia Kolumbów, o talencie porównywanym do Juliusza Słowackiego, uzdolniony także plastycznie, harcmistrz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski. Zginął w 4. dniu Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 1944 r., mając zaledwie 23 lata. Pozostawił po sobie ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów, ok. 20 opowiadań oraz wiele rysunków, m.in. ilustracji do swoich utworów. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców. W uznaniu jego zasług dla polskiej kultury i  niepodległości, w 100-lecie urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Zachęcamy do sięgania po pięknie wydane tomiki wierszy poety, które znajdują się w bibliotece szkolnej Centrum.

Polecamy także serwis internetowy baczynski.polskieradio24.pl, który został przygotowany z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Serwis zawiera unikatowe nagrania archiwalne Polskiego Radia, wspomnienia członków rodziny, przyjaciół, żołnierzy i kolegów z konspiracji, wypowiedzi biografów oraz znawców literatury. Można też w nim znaleźć wiersze w interpretacji wybitnych polskich aktorów oraz piosenki do tekstów Baczyńskiego.

Uniwersalny przekaz w utworach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, mimo historycznego kontekstu, i świat emocji bliski współczesnym odbiorcom inspirował wielu kompozytorów i wykonawców reprezentujących różne style muzyczne. Do tekstów poety powstały piosenki śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk, Gabę Kulkę, Grzegorza Turnaua, Janusza Radka, Romana Kołakowskiego, Budkę Suflera, Piersi, The Ceez.

Do ciekawszych interpretacji wierszy Baczyńskiego należą piosenki Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik wydane na albumie „Astronomia poety. Baczyński”. Album ukazał się 24 lipca 2020 r. z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy wyborze tekstów, komponowaniu do nich muzyki i aranżacji piosenek artystom przyświecała idea, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu: „Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości.” Album „Astronomia poety. Baczyński”: https://www.youtube.com/watch?v=gCFZcO52EbE&list=OLAK5uy_l_OzRo25TZ_JAJ842L7m2iZOFj47_HM7I

Konkurs: Krzysztof Kamil Baczyński w piosenkach Ewy Demarczyk

Proponujemy naszym słuchaczom zabawę literacką – odgadnięcie tytułów (lub incipitów, gdy wiersze nie mają tytułów) utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wykorzystanych w piosence Ewy Demarczyk z 1965 r. pt. „Wiersze wojenne”, do której muzykę  napisał Zygmunt Konieczny (https://www.youtube.com/watch?v=Ft533b2k698)
oraz podanie tytułów dwóch innych piosenek do wierszy poety w wykonaniu tej artystki.
Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: biblioteka@cku.wroc.pl. Dla trzech słuchaczy, którzy jako pierwsi przyślą prawidłowe odpowiedzi, przewidziane są niespodzianki.

Quiz: Baczyński znany i nieznany

Zapraszamy również do wzięcia udziału w quizie, w którym można nie tylko sprawdzić swoją wiedzę na temat Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ale także sporo dowiedzieć się na temat jego życia i twórczości: https://culture.pl/pl/artykul/quiz-baczynski-znany-i-nieznany

„CZUŁY NARRATOR” OLGI TOKARCZUK

10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Kilka dni wcześniej, w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie, świat poznał „Czułego narratora” – tak zatytułowana była mowa noblowska pisarki. Jej tekst przedrukowany został w mediach na całym świecie, przełożono ją na kilkadziesiąt języków.
Rok później ukazała się książka pt. „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie). Poza głośną mową noblowską na publikację składa się także 11 innych esejów i wykładów Tokarczuk, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy jej twórczości. Książka jest już dostępna w bibliotece Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Literackie zorganizowały w rocznicę wygłoszenia mowy noblowskiej spotkanie online z pisarką na temat jej najnowszej książki. Spotkanie dostępne jest w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=3y6fgcHAcwc . Polecamy je wszystkim, którzy nie oglądali bezpośredniej relacji na Facebooku.

W bibliotece szkolnej Centrum można wypożyczyć większość utworów noblistki (link do katalogu: https://prolib.edu.wroclaw.pl/integro/search/description?q=tokarczuk&index=521&anchor=pager&p=11 ).

ROK PROFESORÓW LWOWSKICH

Rok 2020 został ustanowiony przez Radę Miejską Wrocławia Rokiem Profesorów Lwowskich, aby uczcić 75. rocznicę powrotu Wrocławia do Polski oraz oddać hołd tym, którzy położyli fundamenty pod rozwój polskiego Wrocławia. Radni przyjmując rezolucję zaznaczyli, że wielkie tradycje nauki lwowskiej znalazły swoją powojenną, bezpośrednią kontynuację przede wszystkim na uczelniach wrocławskich, a współczesny Wrocław w znaczącym stopniu zawdzięcza swój charakter wysiłkowi organizacyjnemu profesorów i wykładowców przedwojennych uczelni Lwowa (https://www.wroclaw.pl/2020-rokiem-profesorow-lwowskich).

Zachęcamy do zapoznania się z wirtualną wystawą, opracowaną w naszej bibliotece, na temat powstania po II wojnie światowej polskiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu oraz wkładu lwowskich uczonych w rozwój wrocławskiej nauki.

Zapraszamy również na szczególny spacer po Wrocławiu – śladami prof. Stanisława Kulczyńskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki. Książka Kamilli Jasińskiej i Michała Karczmarka: Wrocław Kulczyńskiego znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej.

Wspominając twórców powojennych uczelni wrocławskich wywodzących się z lwowskiego ośrodka akademickiego, nie można zapominać o wybitnych polskich naukowcach, którzy zostali zamordowani przez Niemców w 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich w pobliżu Politechniki Lwowskiej, tuż po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez III Rzeszę.

W bibliotece CKU można wypożyczyć przewodnik historyczny: Mortui Vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich autorstwa Kamilli Jasińskiej, wydany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia przy współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Biblioteką Naukową Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Jest to pierwsza wspólna polsko-ukraińska publikacja poruszająca temat mordu dokonanego na polskiej inteligencji w lipcu 1941 r. we Lwowie.

Polecamy również interesujący wywiad z autorką przewodnika Kamillą Jasińską:
https://www.zasobynauki.pl/zasoby/mortui-vivunt-przewodnik-szlakiem-pomordowanych-profesorow-lwowskich,10426/mortui_vivuntmp3,414714
i artykuły dostępne w Sieci:
Jasińska Kamilla: Mortui vivunt. O mordzie Profesorów Lwowskich
https://uni.wroc.pl/mortui-vivunt-o-mordzie-profesorow-lwowskich
Albert Zygmunt: Kaźń profesorów lwowskich w lipcu 1941 roku
http://www.lwow.com.pl/albert/albert-pl.html

Zasoby sieciowe – IBUK LIBRA

Czytelnicy biblioteki Centrum Kształcenia Ustawicznego po zalogowaniu się do swojego konta w katalogu Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych (https://prolib.edu.wroclaw.pl) mają dostęp do E-czytelni na platformie IBUK LIBRA.

Umożliwia to czytanie on-line na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych książek popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy oraz literatury pięknej.

Do zalogowania się do konta w katalogu potrzebna jest znajomość numeru karty bibliotecznej i hasła.
Zapraszamy do biblioteki w celu otrzymania kodu dostępu.

Wyszukaną książkę można umieścić na swojej osobistej półce w myIBUK, żeby mieć do niej szybki i łatwy dostęp.

Link do filmu prezentującego możliwości myIBUK: FILM

Książki i kultura online

Zachęcamy w czasie epidemii koronawirusa do korzystania z książek w postaci ebooków i audiobooków, które są dostępne w Internecie. Proponujemy portale oferujące bezpłatny i legalny dostęp (z poszanowaniem prawa autorskiego) do książek, filmów, muzyki, spektakli teatralnych, a także wirtualne zwiedzanie muzeów i galerii.

Literatura w sieci

Wolne Lektury biblioteka internetowa oferująca bezpłatny dostęp do ponad 5,5 tysiąca książek, które trafiły już do domeny publicznej (70 lat po śmierci autora), w tym lektur szkolnych od antyku do dwudziestolecia międzywojennego, a także współczesnych dzieł udostępnionych przez autorów lub spadkobierców praw na jednej z wolnych licencji. Utwory są uzupełnione motywami i przypisami.

Lektury.gov.pl bezpłatny dostęp do kilkuset lektur obowiązkowych i uzupełniających dla uczniów szkoły podstawowej i liceum w postaci ebooków oraz audiobooków.

Chmura Czytania książki polskich i zagranicznych autorów, dostępne bez logowania.

Polska-poezja.pl audioteka, w której obecnie znajduje się ponad 270 wierszy najbardziej znanych poetów ze wszystkich okresów literackich, m. in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza. Wiersze recytują wybitni aktorzy. Teksty utworów są sukcesywnie uzupełniane o interpretacje i analizy, biogramy poetów oraz opisy epok.

Legimi księgarnia internetowa z 60 000 ebooków i audiobooków z klasyką literatury, bestsellerami i nowościami wydawniczymi. W czasie epidemii koronawirusa Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaoferowała bezpłatny dostęp do Legimi czytelnikom posiadającym kartę Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Ponadto na okres pandemii jest bezpłatny darmowy dostęp dla wszystkich do wyodrębnionego zbioru ebooków i audiobooków dla różnych grup wiekowych, a także do całej bazy przez 14 dni.

Opowieści w czasach zarazy wirtualne spotkania z pisarzami na żywo.

Filmy, spektakle, koncerty, muzea online

Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Umożliwia bezpłatne korzystanie z ponad 7 tysięcy nagrań: filmów fabularnych i dokumentalnych, reportaży, animacji, spektakli teatralnych i operowych, koncertów, słuchowisk oraz programów publicystycznych.

Repozytorium Cyfrowe serwis, który służy upowszechnianiu dziedzictwa filmowego z archiwów Filmoteki Narodowej. Filmoteka Narodowa prezentuje tu przedwojenne filmy fabularne oraz fragmenty najstarszych polskich dokumentów: przedwojenne kroniki PAT, powojenne Polskie Kroniki Filmowe, a także uzupełnione bogatym opisem materiały WFDiF z lat 1946-1955.

Teatr Telewizji – nagrania spektakli, m.in. inscenizacje lektur szkolnych.

Teatr Wielki – Opera Narodowa – spektakle online, wystawy.

Internet Archive – archiwum światowego Internetu, działające jako serwis non-profit, gromadzące i udostępniające książki, filmy, nagrania dźwiękowe i in. pochodzące z domeny publicznej oraz z publikacji na licencji Creative Commons.

Open Culture – serwis gromadzi wysokiej jakości media kulturalne i edukacyjne, aby bezpłatnie udostępniać je uczącej się społeczności świata. Wśród nagrań audio i wideo jest ogromny zbiór audiobooków, kursów z renomowanych uniwersytetów, filmów, kursów językowych i ebooków.

Europeana – umożliwia przeszukiwanie zasobów cyfrowych europejskich muzeów, bibliotek, archiwów i kolekcji audiowizualnych. W zasobach znajdują się obrazy, teksty, dźwięki oraz filmy, w tym kroniki i audycje telewizyjne.

Public Domain Movies – anglojęzyczny serwis prezentujący filmową klasykę, która dostępna jest w domenie publicznej.

SnagFilms – platforma powiązana z serwisem filmowym IndieWire pozwalająca na obejrzenie za darmo blisko 10 tys. filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata.

Kultura w sieci – zestawienie muzeów online, cyfrowych kolekcji i wirtualnego zwiedzania zabytków, przygotowane przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną.

10 najlepszych muzeów, które możesz odkryć właśnie tutaj, właśnie teraz

Wybrane polskie biblioteki i archiwa cyfrowe

Polona Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
Federacja Bibliotek Cyfrowych
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Legalna Kultura

Polecamy portal Legalna Kultura. Znajdziecie tu zestawienie wielu innych polskich i zagranicznych serwisów, które oferują bezpłatny i częściowo bezpłatny dostęp do książek w wersji elektronicznej, filmów, muzyki i in., linki do ponad 370 wirtualnych muzeów i galerii, a także artykuły dotyczące publikowania i korzystania z utworów zgodnie z prawem autorskim.