ROK PROFESORÓW LWOWSKICH

Rok 2020 został ustanowiony przez Radę Miejską Wrocławia Rokiem Profesorów Lwowskich, aby uczcić 75. rocznicę powrotu Wrocławia do Polski oraz oddać hołd tym, którzy położyli fundamenty pod rozwój polskiego Wrocławia. Radni przyjmując rezolucję zaznaczyli, że wielkie tradycje nauki lwowskiej znalazły swoją powojenną, bezpośrednią kontynuację przede wszystkim na uczelniach wrocławskich, a współczesny Wrocław w znaczącym stopniu zawdzięcza swój charakter wysiłkowi organizacyjnemu profesorów i wykładowców przedwojennych uczelni Lwowa (https://www.wroclaw.pl/2020-rokiem-profesorow-lwowskich).

Zachęcamy do zapoznania się z wirtualną wystawą, opracowaną w naszej bibliotece, na temat powstania po II wojnie światowej polskiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu oraz wkładu lwowskich uczonych w rozwój wrocławskiej nauki.

Zapraszamy również na szczególny spacer po Wrocławiu – śladami prof. Stanisława Kulczyńskiego, pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki. Książka Kamilli Jasińskiej i Michała Karczmarka: Wrocław Kulczyńskiego znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej.

Wspominając twórców powojennych uczelni wrocławskich wywodzących się z lwowskiego ośrodka akademickiego, nie można zapominać o wybitnych polskich naukowcach, którzy zostali zamordowani przez Niemców w 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich w pobliżu Politechniki Lwowskiej, tuż po rozpoczęciu okupacji Lwowa przez III Rzeszę.

W bibliotece CKU można wypożyczyć przewodnik historyczny: Mortui Vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich autorstwa Kamilli Jasińskiej, wydany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia przy współpracy z Politechniką Wrocławską oraz Biblioteką Naukową Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Jest to pierwsza wspólna polsko-ukraińska publikacja poruszająca temat mordu dokonanego na polskiej inteligencji w lipcu 1941 r. we Lwowie.

Polecamy również interesujący wywiad z autorką przewodnika Kamillą Jasińską:
https://www.zasobynauki.pl/zasoby/mortui-vivunt-przewodnik-szlakiem-pomordowanych-profesorow-lwowskich,10426/mortui_vivuntmp3,414714
i artykuły dostępne w Sieci:
Jasińska Kamilla: Mortui vivunt. O mordzie Profesorów Lwowskich
https://uni.wroc.pl/mortui-vivunt-o-mordzie-profesorow-lwowskich
Albert Zygmunt: Kaźń profesorów lwowskich w lipcu 1941 roku
http://www.lwow.com.pl/albert/albert-pl.html

Zasoby sieciowe – IBUK LIBRA

Czytelnicy biblioteki Centrum Kształcenia Ustawicznego po zalogowaniu się do swojego konta w katalogu Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych (https://prolib.edu.wroclaw.pl) mają dostęp do E-czytelni na platformie IBUK LIBRA.

Umożliwia to czytanie on-line na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych książek popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy oraz literatury pięknej.

Do zalogowania się do konta w katalogu potrzebna jest znajomość numeru karty bibliotecznej i hasła.
Zapraszamy do biblioteki w celu otrzymania kodu dostępu.

Wyszukaną książkę można umieścić na swojej osobistej półce w myIBUK, żeby mieć do niej szybki i łatwy dostęp.

Link do filmu prezentującego możliwości myIBUK: FILM

Książki i kultura online

Zachęcamy w czasie epidemii koronawirusa do korzystania z książek w postaci ebooków i audiobooków, które są dostępne w Internecie. Proponujemy portale oferujące bezpłatny i legalny dostęp (z poszanowaniem prawa autorskiego) do książek, filmów, muzyki, spektakli teatralnych, a także wirtualne zwiedzanie muzeów i galerii.

Literatura w sieci

Wolne Lektury biblioteka internetowa oferująca bezpłatny dostęp do ponad 5,5 tysiąca książek, które trafiły już do domeny publicznej (70 lat po śmierci autora), w tym lektur szkolnych od antyku do dwudziestolecia międzywojennego, a także współczesnych dzieł udostępnionych przez autorów lub spadkobierców praw na jednej z wolnych licencji. Utwory są uzupełnione motywami i przypisami.

Lektury.gov.pl bezpłatny dostęp do kilkuset lektur obowiązkowych i uzupełniających dla uczniów szkoły podstawowej i liceum w postaci ebooków oraz audiobooków.

Chmura Czytania książki polskich i zagranicznych autorów, dostępne bez logowania.

Polska-poezja.pl audioteka, w której obecnie znajduje się ponad 270 wierszy najbardziej znanych poetów ze wszystkich okresów literackich, m. in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza. Wiersze recytują wybitni aktorzy. Teksty utworów są sukcesywnie uzupełniane o interpretacje i analizy, biogramy poetów oraz opisy epok.

Legimi księgarnia internetowa z 60 000 ebooków i audiobooków z klasyką literatury, bestsellerami i nowościami wydawniczymi. W czasie epidemii koronawirusa Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaoferowała bezpłatny dostęp do Legimi czytelnikom posiadającym kartę Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Ponadto na okres pandemii jest bezpłatny darmowy dostęp dla wszystkich do wyodrębnionego zbioru ebooków i audiobooków dla różnych grup wiekowych, a także do całej bazy przez 14 dni.

Opowieści w czasach zarazy wirtualne spotkania z pisarzami na żywo.

Filmy, spektakle, koncerty, muzea online

Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Umożliwia bezpłatne korzystanie z ponad 7 tysięcy nagrań: filmów fabularnych i dokumentalnych, reportaży, animacji, spektakli teatralnych i operowych, koncertów, słuchowisk oraz programów publicystycznych.

Repozytorium Cyfrowe serwis, który służy upowszechnianiu dziedzictwa filmowego z archiwów Filmoteki Narodowej. Filmoteka Narodowa prezentuje tu przedwojenne filmy fabularne oraz fragmenty najstarszych polskich dokumentów: przedwojenne kroniki PAT, powojenne Polskie Kroniki Filmowe, a także uzupełnione bogatym opisem materiały WFDiF z lat 1946-1955.

Teatr Telewizji – nagrania spektakli, m.in. inscenizacje lektur szkolnych.

Teatr Wielki – Opera Narodowa – spektakle online, wystawy.

Internet Archive – archiwum światowego Internetu, działające jako serwis non-profit, gromadzące i udostępniające książki, filmy, nagrania dźwiękowe i in. pochodzące z domeny publicznej oraz z publikacji na licencji Creative Commons.

Open Culture – serwis gromadzi wysokiej jakości media kulturalne i edukacyjne, aby bezpłatnie udostępniać je uczącej się społeczności świata. Wśród nagrań audio i wideo jest ogromny zbiór audiobooków, kursów z renomowanych uniwersytetów, filmów, kursów językowych i ebooków.

Europeana – umożliwia przeszukiwanie zasobów cyfrowych europejskich muzeów, bibliotek, archiwów i kolekcji audiowizualnych. W zasobach znajdują się obrazy, teksty, dźwięki oraz filmy, w tym kroniki i audycje telewizyjne.

Public Domain Movies – anglojęzyczny serwis prezentujący filmową klasykę, która dostępna jest w domenie publicznej.

SnagFilms – platforma powiązana z serwisem filmowym IndieWire pozwalająca na obejrzenie za darmo blisko 10 tys. filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata.

Kultura w sieci – zestawienie muzeów online, cyfrowych kolekcji i wirtualnego zwiedzania zabytków, przygotowane przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną.

10 najlepszych muzeów, które możesz odkryć właśnie tutaj, właśnie teraz

Wybrane polskie biblioteki i archiwa cyfrowe

Polona Cyfrowa Biblioteka Narodowa
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
Federacja Bibliotek Cyfrowych
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Legalna Kultura

Polecamy portal Legalna Kultura. Znajdziecie tu zestawienie wielu innych polskich i zagranicznych serwisów, które oferują bezpłatny i częściowo bezpłatny dostęp do książek w wersji elektronicznej, filmów, muzyki i in., linki do ponad 370 wirtualnych muzeów i galerii, a także artykuły dotyczące publikowania i korzystania z utworów zgodnie z prawem autorskim.